Kronika

Výměnný pobyt v Rusku

20.6.2018


Den první
V pátek 25.5.2018 jsme se v 7:30 sešli na letišti Václava Havla. Okolo desáté hodiny už jsme byli všichni odbavení a mohli jsme nastoupit do letadla směr Moskva. 
Let na letiště Šeremeťjevo trval 2,5 hodiny, další 2 hodiny trvala cesta mikrobusem ke škole. Tam na nás čekali naši ruští kamarádi, kteří si pro nás připravili příjemné překvapení. Byla to nástěnka, na které byly fotky z výměny z Čech,  nechyběl ani znak Dobříše. 
Následovalo ubytování v našich náhradních rodinách. Večer jsme měli každý individuální program. 

Den druhý
V sobotu 26.5. jsme jeli poprvé obrovským ruský metrem na Rudé náměstí. Prohlídli jsme si spoustu památek, např. chrám Vasila Blaženého, který se líbil ze všech památek nejvíce, poté 
jsme zavítali do parku Zaryadye, který byl vybudován na počest 870. výročí  založení Moskvy. V parku jsme absolvovali interaktivní let nad Moskvou. Pro některé z nás to byl nejkrásnější zážitek z celého pobytu v Rusku. 
Prohlédli jsme si park a vydali jsme se na oběd do GUMu (nejstarší obchodní dům v Moskvě), na prohlídku Kremlu a nakonec jsme se prošli po Starém Arbatu, kde jsme viděli  např. i luxusní restauraci Praga, kde prodávají populární čokoládový dort „Praga“, který nese název našeho hlavního města. Kdysi se jeden ruský šéfkuchař naučil péct v Praze tento dort a přivezl ho do Ruska, všem chutnal, stal se velmi populárním a na jeho počest je pojmenovaná i tato restaurace. 
Po náročném dni jsme jeli zpátky dlouhou cestou metrem domů.

Den třetí
V neděli 27.5. byl den v rodinách. Někdo se šel podívat na různé památky Moskvy, někteří si  vyzkoušeli “adrenalinové“ zážitky, např. únikovou hru ze strašidelného domu, jiní navštívili ruský cirkus, což je opravdu nezapomenutelný a velkolepý zážitek. Večer si pro nás ruské rodiny připravily grilování. 

Den čtvrtý
V pondělí 28.5. jsme měli dopoledne naplánovaný program ve škole. Rozdělili jsme se do skupinek a chodili po stanovištích: sport (hráli jsme míčové hry), malování (vybarvovali jsme ruské ornamenty), zpívání (zazpívali jsme si nejznámější ruské písně) a poslední skupinkou bylo vaření, kde jsme zkoušeli  typické ruské pelmeně s mletým masem, které jsme obědvali se smetanou a různými omáčkami. 
Po škole jsme jeli metrem do dřívějšího letního sídla cara. V tomto krásném sídle jsme měli připravený program, ve kterém jsme hráli ruské hry, zpívali a tancovali. Po tomto perfektním programu plném smíchu jsme jeli domů. 

Den pátý
V úterý 29.5. jsme jeli od Muzea astronautiky. Prohlídli jsme si všechno možné týkající se kosmu a vesmíru. Po návštěvě muzea jsme šli na procházku Leninovým parkem a pak jsme podnikli na lodi  Elizaveta  plavbu po řece Moskvě. 

Den šestý
Ve středu 30.5. jsme se šli podívat do letního sídla Kateřiny II. Veliké. Byla nám nabídnuta prohlídka v ruštině a v angličtině. Prohlídka v ruštině pro rusky mluvící studenty byla velmi příjemná a zajímavá a měli jsme skvělý pocit z toho, že téměř všemu rozumíme. Když jsme občas trochu neporozuměli, paní profesorky nám to přeložily. 
Na oběd jsme šli do restaurace Mu Mu a odpoledne do Treťjakovské galerie, kde jsme měli možnost vidět mnoho obrazů ruských umělců, např. i známý obraz Ráno v borovicovém lese od I. Šiškina. 

Den sedmý a poslední 
Ve čtvrtek 31.5. byl den v rodinách. Někdo šel nakupovat za poslední zbylé ruble suvenýry , někdo šel ještě za památkami. Oproti ostatním dnům bylo velmi chladno a pršelo. Naši ruští kamarádi nám řekli, že je to proto, že odjíždíme. 
Tento den byl smutný. Ve 14:30 jsme se rozloučili, i pár slz uronili, a v 18:15 už jsme seděli v letadle. Vyčerpaní a zároveň šťastní, plní dojmů jsme přiletěli do Čech ve 21:00. 

Tento výměnný pobyt byl nezapomenutelný a přinesl nám množství zážitků. Velké díky patří našim paním profesorkám Jarmile Bendové a Světlaně Lukjanové, které nám dělaly na týden maminky. Děkujeme vám, že jste nám to umožnily!

Klára Uriková,  2. ročník


související články: výměna Rusko Moskva