Kronika

Výměna s ruskými studenty - Česko

19.4.2018

Den první
Ve čtvrtek 5. dubna v 16:30 jsme se všichni sešli na letišti Václava Havla v Praze a netrpělivě jsme čekali, až se poprvé uvidíme s „našimi“ ruskými studenty. Po příletu jsme si každý našel svého kamaráda a jeli jsme domů, kde na nás čekala večeře. Většina rodin připravila  řízek nebo špagety. 
Od našich kamarádů z Ruska jsme dostali všichni moc krásné dárečky. 

Den druhý
V pátek 6. dubna jsme se vydali prozkoumat Prahu. Prahou nás provázel v anglickém jazyce student oktávy našeho gymnázia Ondřej Ferra. Prošli jsme Malou Stranu, Staroměstské a Václavské náměstí. Cestou jsme si prohlédli Karlův most,  sochy, orloj a velikonoční trhy. Na oběd jsme zašli do Havelské koruny, kde všem moc chutnalo. Někteří z  ruských studentů vytvořili zajímavé kombinace z našich českých tradičních jídel (např. řízek, svíčková omáčka a rýže). 
Praha se všem líbila. 
Večer jsme měli každý vlastní program.

Den třetí
V sobotu 7. dubna jsme měli ruské studenty jen sami pro sebe, byl totiž tzv. den v rodinách. Někteří stihli za den navštívit spoustu zajímavých kulturních míst, jiní vyzkoušeli různé sportovní aktivity. Večer jsme jeli do Svatého Pole na bowling, kde jsme zjistili, že z většiny z nás určitě nebudou profesionální hráči. 

Den čtvrtý
V neděli 8. dubna jsme začali prohlídkou krásného dobříšského zámku. Na oběd jsme šli domů a po obědě jsme jeli do Prahy, kde nás provázel náš pan profesor Václav Čada. Prošli jsme Vyšehrad a jeho okolí. Součástí prohlídky byla také návštěva podzemního sálu Gorlice, kde se nachází šest originálních soch z Karlova mostu.  Zhlédli jsme krátký film o Praze v ruském jazyce. 
Po prohlídce jsme měli volný program a většina z nás šla nakupovat. 

Den pátý
Pondělí  9. dubna jsme strávili celé dopoledne ve škole. 
Den začal přivítáním ruských studentů panem ředitel RNDr. Jiřím Kastnerem a místostarostkou Mgr. Petrou Neubergerovou, která všem předala dárky od města Dobříš. Naše škola dostala jako dar od ruské školy ručně malovaný tradiční ruský samovar. 
Po přivítání  jsme se rozdělili na čtyři skupinky a každá měla připravený program - zpívání, vaření, sport a tancování. Učili jsme ruské kamarády česká slova, jednoduché fráze a písničky. Všichni si  zkusili připravit tradiční bramborový salát, zahráli si různé míčové hry a naučili se tancovat českou polku, mazurku, ale také slovenský čardáš a vídeňský valčík. Zatancovali si s námi i paní profesorky. Ve skupinkách pomáhali i studenti vyšších ročníků gymnázia. 
Po tomto programu následoval oběd – řízek a ve škole námi připravený bramborový salát. 
Odpoledne jsme seznámili studenty s Českou republikou, a to formou prezentací v angličtině i v ruštině. Ruští studenti dostali od školy placku s logem gymnázia a šli jsme na zajímavou prohlídku pekárny Bedřich. 

Den šestý
Úterý 10. dubna – opět jedeme do Prahy, tentokrát na Pražský hrad. 
Prohlídli jsme si Vladislavský sál, Zlatou uličku, katedrálu sv. Víta a baziliku sv. Jiří. Hrad se všem líbil a po prohlídce jsme měli volný program. A opět jsme šli nakupovat :-). 
V 18:00 začala rozlučková party na Prachandě. K večeři nám připravili chutný kuřecí plátek zapečený se šunkou, sýrem a hranolky.  Oslavu jsme si užili a bylo nám všem líto, že to tak rychle uplynulo.

Den sedmý
Ve středu 11. dubna jsme se po komplikovaném provozu v Praze dostali všichni včas na letiště. Udělali jsme si společné fotky, uronili pár slz a rozloučili se. S našimi kamarády jsme si velmi rozuměli a všechno dobře dopadlo. 
Už teď se na ně a na Moskvu moc těšíme! 

Chtěli bychom poděkovat našemu gymnáziu, hlavně paním profesorkám Světlaně Lukjanové a Jarmile Bendové, že nám umožnily tento výlet. 

Klára Uriková, 2. ročník


související články: výměna Rusko