Kronika

Norimberk, historická exkurze dobříšského gymnázia

17.12.2012

V pátek 14. prosince 2012 se uskutečnila další historická exkurze dobříšského Gymnázia Karla Čapka. Naším cílem byl tentokrát Norimberk, který je doslova živou učebnicí středověkých a novodobých dějin.

Vyrazili jsme v šest ráno, během jízdy jsme si trochu pospali a pak si celý autobus vyslechl poutavou přednášku o Norimberku na vlnách mobilního improvizovaného rádia Karel Čapek (mikrofon, prezentace fotek na monitorech, barokní hudba od norimberského skladatele Pachelbela). Před desátou jsme byli na místě.

Naším prvním cílem byl areál Zeppelinfeld, kde se konaly obří srazy nacistické strany (NSDAP). Vše se dá snadno pochopit a prožít v muzeu Dokumentationszentrum, které vzniklo přímo v hlavním objektu celého areálu: jednotlivé epochy a aspekty jsou důkladně a poutavě zpracovány, k dispozici jsou sluchátka - mobilní průvodci, kteří umí mluvit v několika jazycích.

Naobědvali jsme se v autobuse a pokračovali jsme do centra, kde jsme zamířili do Germanisches National Museum. Zde je opravdu na co se koukat, návštěva tohoto muzea by skutečně zabrala několik dní! Za zmínku stojí například nejslavnější německý renesanční umělec a nejslavnější norimberský rodák Albrecht Dürer, nebo Beheimův vůbec nestarší dochovaný globus (je z let 1492 a 93, stejný rok jako byla objevena Amerika, ale ještě na něm chybí!). Zajímavé je i muzeum hraček, které se nachází ve stejném komplexu. Norimberk drží v oboru hraček dlouhou tradici.

Druhou část odpoledne pak již všichni strávili v samotném centru, kde se pod Frauenkirche (investor Karel IV, stavební dozor Petr Parléř) nachází údajně nejhezčí adventní trhy v Evropě. Zdejší vánoční figurky ze sušených švestek a fíků, norimberské perníčky, klobásky a svařák jsou skutečně světoznámé. K našim dalším cílům patřilo též několik památek přímo v centru. Viděli jsme i Norimberského anděla!

Všude vládla příjemná adventní atmosféra, ulice byly plné umělců, ale nás bohužel v 18:00 čekal odjezd domů... Na Dobříši jsme byli po půl desáté...

Vedle současných studentů se na exkurzi přihlásili i maturanti 2012, kteří nám tím udělali velkou radost. Je dobře, že je o tyto akce zájem, historické exkurze jsou klíčem k pochopení a prožití historie, která tímto způsobem jaksi "ožije".

Po úspěšných historických exkurzích např. do Osvětimi a Krakova či do Lipska se do naší školní kroniky zapsal zlatým písmem i Norimberk. Doporučujeme všem jeho návštěvu!

Za pedagogický sbor GKČ Jan Chovaneček, Martin Žemlička, Jana Sprengerová

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: exkurze Německo Norimberk