Kronika

Na dobříšském gymnáziu byla předána Cena Františka Hrubína

6.12.2021

[Dobříšské listy, prosinec 2021]

Dne 21. října v pět hodin odpoledne proběhlo v  prostorách dobříšského Gymnázia Karla Čapka slavnostní předávání Ceny Františka Hrubína, literárního ocenění Středočeského kraje a Klubu českých a slovenských spisovatelů, které se předává nejlepšímu autorovi spjatému se Středočeským krajem.

Laureátem se stal Jiří Žáček, český spisovatel, básník a mimo jiné také autor školních učebnic, čítanek a slabikářů, který byl oceněn za celoživotní dílo.

Slavnostní události se zúčastnil také starosta Dobříše Pavel Svoboda, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková nebo ředitel gymnázia Jiří Kastner. Po předání a proslovech byl program obohacen o recitační vystoupení dvou studentek, které tematicky přednesly právě verše Františka Hrubína. Ředitelka Klubu českých a slovenských spisovatelů vybrala úryvky z tvorby letošního laureáta. Když přednes skončil, pan Žáček obě studentky odměnil knihou s osobním věnováním.

Po předávacím ceremoniálu měla akce volný průběh, který v sobě ovšem po celou dobu nesl formálního ducha. O své pocity z celé události se podělila jedna z recitujících studentek, Natálie Kociánová ze sexty: „Akce se mi moc líbila. Probíhala v milé a přátelské atmosféře, která se ale po celou dobu nesla na formální úrovni. Podílení se na na průběhu události s takto slušnou společností je pro mě velká zkušenost. I přes účast, která byla spíše komorní, se dle mého názoru podařilo navodit tu správnou atmosféru. Radost mi udělal také dárek od pana Žáčka.“

O příjemnou náladu se zasloužil i samotný Jiří Žáček, který přímo při předávání ceny zavtipkoval: „No co, někdo to vyhrát musel, tak jsem to byl letos já.

Volný program pokračoval až do sedmé hodiny večerní, kdy už nastal pozvolný konec celé události. Štěpán Böhm, sexta

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Dobříšské listy z tisku Hrubín Žáček