Kronika

Návštěva Vídně

17.5.2010 Ve dnech 14. a 15. května se studenti našeho gymnázia vydali na dobrodružnou cestu za poznáním. Navštívili jsme jižní Moravu a historické jádro Vídně. Startovalo se v ranních hodinách od sportovní haly v Dobříši. I když nám počasí příliš nepřálo, odhodlaně jsme se vydali na cestu.

První místo, kam jsme zavítali, byly katakomby ve Znojmě. Právě zde se místní obyvatelé schovávali, když švédská armáda napadla město v dobách třicetileté války. Přestože nám tu a tam káplo na hlavu, bylo tu lépe než venku na dešti. Následoval Lednicko-valtický areál. Tam nás zavřeli do Lednice, ale nebyla to ledajaká lednice, nýbrž honosný zámek, který patřil rodu Lichtenštejnů. Na chvíli jsme se přenesli do arabských zemí při zhlédnutí minaretu. Po únavném avšak zajímavém dni se všichni těšili na slíbený odpočinek, který nám poskytli v Pasohlávkách.

Druhý den začal velmi pěkně, protože nás probudily sluneční paprsky dopadající do našeho pokoje. Po hodince cesty jsme vjížděli do města na Dunaji - Vídně. Program pokračoval návštěvou jednoho ze dvou muzeí. Každý si mohl vybrat dle svého vkusu buď umění nebo přírodní vědy. Přes Hofburg jsme došli procházkou až ke Stephansdomu, následně k budově parlamentu a k radnici. Předposlední zastávka byla v Schönbrunnu. Víte, že tento zámek byl vybudován se záměrem předstihnout monumentální Versailles? Bohužel došly finance, a tak se Habsburkové museli spokojit jen s 1 700 místnostmi.

Poslední zastávka byla u Hundertwasserhausu, pak už jsme ač neradi mířili k domovu. Byl to takový víceúčelový výlet, protože jsme měli možnost procvičit také jazyk. Snažili jsme se o německou konverzaci, komu to nešlo, použil ruce a nohy, ale všichni se nakonec domluvili.

Plni nových poznatků jsme šťastně dojeli do svých domovů a vrátili se z pohádky do reality. Všem se exkurze líbila a doufají, že brzy vyjedou na další cestu za novými zážitky. Také věříme, že při některé vyučovací hodině budeme moci zaperlit novými informacemi.

Bára Rambousková


související články: Rakousko zahraničí Vídeň