Kronika

Jak vzniká časopis

25.11.2013

Ve středu 13. listopadu 2013 proběhla na Gymnáziu K.Čapka v Dobříši beseda s šéfredaktorkou časopisu Rodina a škola Ninou Rutovou. Prostřednictvím otázek kladených studenty jsme se dozvěděli, jak časopis vzniká a kdo se na jeho tvorbě podílí. Dále jsme rozebírali text se skrytou reklamou a snažili se nalézt prostředky, kterými nás autoři chtějí na svůj výrobek nalákat. Navíc jsme měli možnost porovnat styl bulvárního a "seriózního" tisku.

Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací, z nichž mě osobně nejvíce překvapilo, že na vzniku časopisu Rodina a škola pracuje paní Rutová sama, bez stálých redaktorů. Mluvilo se i o nepostradatelné práci jazykových korektorů a vůbec celé přípravě časopisu. Posbírat články do následujícího čísla v předstihu, nechat vše zkontrolovat jazykovým korektorem, odeslat na zpracování grafikovi, pak vytisknout šablonu a ještě jednou celý časopis projít, aby bylo vše opravdu v pořádku, mi připadá velmi náročné. Na druhou stranu se mi líbí, že můžete pro psaní článků čerpat inspiraci z celého vašeho okolí a vytvářet rozhovory se zajímavými lidmi. A právě tady mě zamrzelo, když se paní šéfredaktorka zmínila o snaze nakladatelství prodat co nejvíce výtisků tak, že na místo neznámých lidí s poutavými životními příběhy a poučnými zkušenostmi zařadí rozhovory se slavnými osobnostmi, které k daném u tématu mnohdy neřeknou nic mimořádného.

Dále je jasné, že se nedá věřit všemu, co se v novinách píše, neboť články se stávají dost často jen skrytou reklamou, a právě o středeční přednášce jsme se o tom mohli přesvědčit. Podle mého názoru šlo o velmi zajímavé, pěkně podané povídání. Ocenila jsem, že se nás šéfredaktorka snažila do besedy zapojit, chtěla mluvit jen o tom, co nás zajímá, aby upoutala naši pozornost, což se jí jistě podařilo. Jsem ráda, že jsem se mohla této akce zúčastnit, a doufám, že se brzy dočkáme další.

Eliška Krocová, kvinta


Beseda proběhla v rámci projektu Mediální výchova kreativně, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Evropská unie


související články: mediální výchova projekt beseda