Kronika

Historická exkurze Mődlareuth (Malý Berlín)

17.1.2012

9.1. 2012 jsme s našimi letošními maturanty a několika dalšími zájemci navštívili Německo-německé muzeum v Mödlareuthu, malé vesnici nedaleko Aše, která byla během studené války rozdělena mezi SRN a NDR, západní a východní Německo.

Odjezd v 6:00 byl pro mnohé náročný, ale díky účasti Mgr. Schneidera, odborníka na moderní německou historii, byla cesta autobusem zpestřena zajímavým a zábavným programem, proloženým promítáním filmů s německou a historickou tematikou.

Program v Moedlareuth byl zajištěn v němčině a v angličtině, shlédli jsme prezentaci a dokumentární film, následovala prohlídka v terénu a návštěva muzea, na závěr jsme si prohlédli překvapivě rozsáhlou expozici vozidel.

Unikátní muzeum v Mödlareuthu názorně ilustruje, jaká byla realita studené války. Zůstaly tu hlídkové věže, zeď i ostnatý drát. Odehrál se tu podobný příběh jako v rozděleném Berlíně.

Životy lidí, které byly po staletí spojené, byly na několik desetiletí násilně zpřetrhány. Ze západu sem jezdily davy turistů, zatímco na východě byla pět set metrů dlouhá zakázaná zóna, kde se vše hlídalo. I po znovusjednocení ovšem přetrvávají jisté odlišnosti. Například pozdrav je zde jiný - východní obyvatelé zdraví formálním "Guten Tag!" zatímco západní používají tradiční katolický pozdrav "Grűss Gott!".

Na zpáteční cestě se nám podařilo udělat ještě krátké prohlídky Chebu, Lázní Kynžvart (klasicistní zámek, který patřil slavnému rakouskému kancléři Metternichovi) a zasněžených Mariánských Lázní.  Náš poučný den jsme zakončili večeří ve vyhlášené restauraci Ve Skále v Chodové Plané, která se spolu s částí pivovaru Chodovar nachází přímo v hloubi žulového skalního masívu.

Těšíme se na nové autentické poznání historie v rámci další historické exkurze! 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: exkurze Německo Berlín Cheb