Kronika

Exkurze do Berlína a projekt o Josefu Čapkovi

6.2.2013

Ve středu 23. ledna jsme v osm hodin ráno vyjeli od školy směr Berlín. Po několikahodinové cestě jsme dorazili do německého hlavního města. Zde nás čekal večer strávený v parlamentu spolkové země Berlín. Po ubytování v budově českého velvyslanectví jsme se vydali na místo setkání mládeže, jehož motto lze volně přeložit „Nebuďte lhostejní k lidem okolo vás“. Večerního programu se zúčastnilo mnoho škol, ta naše jako jediná z Česka. Společným tématem večera byl rasismus, diskriminace, holocaust a jiné otázky týkající se současnosti a druhé světové války.

Jednotlivé školy prezentovaly své projekty prostřednictvím fotografií a ve výtvarných dílech. Naše škola zde představila projekt „Josef Čapek - život a umění v koncentračním táboře“, kterého jsme se zúčastnili minulý rok v březnu. Na naší nástěnce byly k vidění fotografie z projektu v Sachsenhausenu a především obrazy namalované a nakreslené studenty našeho gymnázia. Ve vedlejší místnosti běžela celý večer videa některých škol včetně té naší. Druhá část večera se konala přímo v místnosti, kde zasedají poslanci berlínského parlamentu. Přibližně dvouhodinový program tvořila vystoupení různých berlínských škol. Prakticky všechna vystoupení se týkala diskriminace turecké menšiny v Německu, sami herci byli z velké části tureckého původu. Po tomto programu pro nás bylo připraveno občerstvení.

Druhý den jsme prošli velkou část Berlína, navštívili jsme například Egyptské muzeum plné nádherných historických sbírek nebo jeden z nejstarších a největších obchodních domů v Evropě tzv. Kaufhaus des Westens (zkráceně KaDeWe). Zajímavý byl kostel Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, vybombardovaný během druhé světové války a zrekonstruovaný v poválečných letech. Vedle zbytků zdí původní stavby byl postaven nový moderní kostel a šestiboká věž. V pátek ráno jsme vyrazili zpět do Česka.

Tato cesta se nám moc líbila a rádi bychom poděkovali paní profesorce Svojitkové a paní Váňové za její organizaci. Také děkujeme Velvyslanectví ČR za poskytnuté ubytování.

Jiří Homolka, Adam Kopáček, oktáva

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Německo Josef Čapek Berlín holocaust