Kronika

Dotkni se

27.2.2009

Občanské sdružení Dotkni se vzniklo v Dobříši v červnu roku 2007. Založili ho tři bývalí studenti Gymnázia Karla Čapka Dobříš za účelem aktivně se zapojit do kulturního života ve městě a zároveň nabídnout svým spoluobčanům a kamarádům další možnost, jak trávit volný čas. Posláním je rozvíjet obor kinematografie v době, kdy v Dobříši kino nefunguje. Do doby svého vzniku jsme se věnovali především organizačním záležitostem, navázali spolupráci s dobříšským gymnáziem, kulturním střediskem i s městem.

Filmové večery se konají jednou měsíčně (v neděli) v sále kulturního střediska. Vstup je zdarma a každý má před představením možnost přečíst si informace o filmu i jeho tvůrcích a občerstvit se. Naší snahou je nabídnout společenský zážitek, a ne pouhou konzumaci filmu v případě multiplexů. Snažíme se nezůstat u samotného promítání, ale chtěli bychom je čas od času okořenit besedou či přednáškou se zajímavými hosty.

V průběhu roku 2008 se nám podařilo realizovat přednášku k filmu Smrt si říká Engelchen, doplněnou o prezentaci orginálních snímků z období 2. světové války v Dobříši, kterou svým komentářem provázel dobříšský kronikář a archivář Oldřich Průša. Za zmínku stojí beseda s Pavlem Jirasem, historikem Barrandovského studia a v té době též kurátorem výstavy "František Vláčil: Zápasy" v Císařské konírně Pražského hradu, která byla realizována k promítání filmu Marketa Lazarová právě od režiséra Františka Vláčila. Na podzim přijal pozvání na besedu herec a režisér Jan Kačer u příležitosti promítání filmu „Den sedmý - osmá noc“, ve kterém hrál. Beseda se týkala vzniku filmu během sovětské okupace v roce 1968. Rovněž jsme se zúčastnili městského projektu komunitního plánování sociálních služeb v Dobříši ve skupině „volný čas“, čímž jsme se mohli zapojit do projektu přestavby a znovuvyužití budovy bývalého kina.

Ve filmových večerech pokračujeme i letos, a stejně tak v dalších aktivitách, jako je například promítání pouze pro studenty gymnázia. V létě bychom rádi nabídli občanům a členům sdružení pravidelné promítání pod otevřeným nebem. Jako nestátní neziskový sektor můžeme ve své činnosti pokračovat jen díky sponzorům a podpoře města.

Otto Žaloudek, O. s. Dotkni se


související články: dotkni se charita