Kronika

Cesty za poznáním – tentokrát do Maďarska

14.9.2023

Na začátku letošního školního roku jsme se vypravili na poznávací zájezd do Budapešti, Vyšegradu a Ostřihomi. Vyjeli jsme ve středu 6. 9. 2023 v brzkých ranních hodinách, sraz jsme měli už ve 4:45 hod. Cesta však byla dlouhá, takže jsme se mohli v klidu dospat.

V jednu hodinu nás čekala rozpálená, ale bohužel také rozkopaná Budapešť, takže jsem si první významné místo Gellért s Citadelou mohli prohlédnout pouze přes plot. Přesto jsme si i tady užili hezkou vyhlídku na historické jádro Budapešti.

Odpoledne jsme si prohlédli paláce Hradního vrchu (mimo jiné Sándorův palác, kde je sídlo prezidenta), Matyášův kostel a Rybářskou baštu. Stihli jsme také návštěvu známé budapešťské tržnice Vásárcsarnok, kde jsme si mohli nakoupit nebo se najíst. V podvečer jsme dorazili do hostelu, který byl v centru Budapešti. Toho jsme hned první večer využili a vydali se na krátkou procházku krásně nasvíceným městem.

Čtvrtek byl přímo nabitý prohlídkami nejznámějších míst. Hned ráno, ještě za chládku, jsme se prošli kolem budovy parlamentu směrem k bazilice sv. Štěpána a podél Dunaje došli k Řetězovému mostu. Nedaleko budovy parlamentu se nachází zvláštní památník - 60 párů bot z bronzu připomíná oběti nacismu, které byly pro svůj židovský původ zastřeleny přímo na břehu Dunaje.

Pak nás autobus převezl na náměstí Hrdinů, kde se nachází velkolepý Památník milénia. Když už byla naše prohlídka tohoto prostranství téměř u konce, přijela policejní auta, policisté všechny návštěvníky z náměstí vykázali a prostor uzavřeli. Nedozvěděli jsme se však, jaký byl důvod této akce.

Po návštěvě městského parku jsem přejeli naším autobusem do Tropicária – největšího mořského akvária střední Evropy. Mezi množstvím mořských i sladkovodních živočichů jsme si mohli zblízka (i když za sklem) prohlédnout např. žraloky. Večerní osobní volno jsme si opět užili v centru města.

V pátek jsme se s Budapeští rozloučili a vydali se do Vyšegrádu (Visegrád). Tato hradní pevnost leží nad Dunajem a pochází již ze 13. století. Poté jsme odjeli do Ostřihomi (Esztergom), historického města na břehu Dunaje. Bazilika sv. Štěpána, která se rozpíná nad městem, byla v rekonstrukci, přesto jsme si ji mohli částečně prohlédnout. Odpoledne jsme po neplánovaném bloudění dorazili do centra. Zbýval čas už jen na to, abychom se najedli a utratili poslední HUFy.

Maďarsko je zajímavé svojí historií, neobvyklými památkami, ale také svým moderním stylem. Budapešť určitě stojí za návštěvu.

účastníci zájezdu

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: výjezd Maďarsko zeměpis Budapešť