Kronika

Benefiční představení Divadla Járy Cimrmana

3.5.2011

Úžasný večer proběhl poslední dubnovou sobotu v příbramském Divadle Antonína Dvořáka, ve kterém Gymnázium Karla Čapka Dobříš uspořádalo benefiční představení. Na akci vystoupily dva herecké soubory.

Herecký soubor složený ze žáků dobříšského gymnázia, uvedl vyšperkovanou scénku V chaloupky stínu. Ta sice není moc výchovná, ale díky vynikajícímu provedení sklidila bouřlivý potlesk zaplněného sálu. Žáci scénku zahráli jako předskokani známého souboru Divadla Járy Cimrmana. „Cimrmani v zákulisí vystoupení mladých nadějí chválili“, uvedl před zaplněným sálem moderátor večera, pan Vladimír Kroc.

Hlavním vystupujícím souborem byli velikáni českého divadla. V nejsilnější současné sestavě pánové Svěrák, Čepelka, Weigel, Hraběta, Brukner, Penc, Bárta a Škrdlant sehráli hru České nebe. Představení si užívali nejen diváci, ale i herci. Mnohokrát se divadlo otřásalo smíchem a bouřlivým potleskem. "Popsal bych to nějak plamenně, ale bojím se, že by se to mistru Husovi nelíbilo..." uvedl jeden z návštěvníků a zároveň dárců Josef Koukolíček.

Benefiční představení bylo poděkováním všem dárcům, kteří přispěli na rekonstrukci budovy školy. Gymnázium Karla Čapka se aktivně snaží získat již několik let prostředky z různých zdrojů. Bohužel všechny dosavadní pokusy selhaly. Ani poslední žádosti do evropských fondů nebyly úspěšné. Operační program Životní prostředí vyžadoval příliš vysokou spoluúčast školy, žádost do Regionálního operačního programu nemohla být podána z důvodu jiných priorit zřizovatele. Středočeský kraj se totiž rozhodl, že snahu gymnázií získat dotaci nepodpoří a bez odůvodnění neumožnil škole ani podat žádost.

Přitom v jiných oblastech je dobříšské gymnázium velmi úspěšné. Generálka na státní maturitu nečinila žákům žádné obtíže. Její výsledky prokázaly vysokou úroveň dosavadního studia letošních maturantů. Škola realizuje několik mezinárodních projektů, žáci vyjíždějí do zahraničí. Spolupracuje s mnoha organizacemi. Jedním z nich je Památník Karla Čapka ve Staré Huti.

Ředitelka památníku, paní Kristýna Váňová, okořenila benefici nálezem dokladů o písemném styku mezi dvěma českými velikány - Járou Cimrmanem a Karlem Čapkem.

V současnosti škola čerpá z evropských fondů nemalé finanční prostředky na dva vzdělávací projekty Biologie v praxi a Kolik řečí znáš a připravuje další.

Získání prostředků na opravu budovy z veřejných zdrojů je asi v této konstelaci nemožné. Díky pochopení současných i bývalých žáků, rodičů, přátel školy a sponzorů bylo na benefici vybráno přes 430 tisíc korun. Svým dílem přispěl i celý soubor Divadla Járy Cimrmana, který se vzdal nároku na honoráře.

Vybrané peníze škola použije na opravu střechy přístavby, do které již několik let při každém dešti zatéká a vlhkost nevratně poškozuje její konstrukci.

Pro mne byla benefice svým obsahem i atmosférou výjimečným zážitkem a myslím, že závěrečný bouřlivý potlesk vestoje byl poděkováním nejen Divadlu Járy Cimrmana, ale také všem přítomným“, uvedla Ivona Coufalová, vyučující dobříšského gymnázia. „Kdykoli (a kdekoli) budu své studenty učit anglický výraz standing ovation, budu vždy tuto akci připomínat jako skvělý příklad ze života“, dodala.

Daniel Hošek

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: benefice Cimrman Příbram úspěch