Kronika

Krátce DNES: Multižánrová akademie studentů

28.12.2004

[Zdroj: Mladá fronta DNES - 28.12.2004]

Tradiční předvánoční akademie studentů Gymnázia Karla Čapka v Dobříši opět rozhýbala místní sokolovnu. Den před Štědrým dnem si třídy připravily pestrý program, který se skládal z hudebních představení nejrůznějších žánrů a scének. (ben)

Přečíst celý článek


Missákem dobříšského gymnázia se stal čtvrťák…

27.12.2004

[Příbramský deník - 27.12.2004]

Výsledky tajného hlasování dobříšských studentek o nejsympatičtějším gymnazistovi přiřkly prvenství Domiku Dufkovi (na snímku), který při vyhlášení svým spolužačkám a spolužákům zazpíval několik vánočních popěvků. Na stříbrné příčce se umístil Michal Fencl z druhého ročníku a bronzovou pozici získal Jakub Říha z primy.


Třídy předvedou různé hudební styly

22.12.2004

[Příbramský deník - 22.12.2004]

Každoročně v předvánočním čase se v našem dobříšském gymnáziu koná akce nazvaná Vánoční akademie. Každá třída si připravila krátkou scénku, kterou dnes předvede svým spolužákům. Podle tradice připadla organizace letošní akademie na nás, studenty septimy a třetího ročníku. S přípravami jsme s nadšením začali už v září.

Nápady se jenom hrnuly, všechny byly originální a krásné. Věřte nám, že dát dohromady jednotnou náplň nebylo vůbec jednoduché. Po mnoha změnách a diskuzích se přeci jenom podařilo dát dohromady následující program. Sjednocujícím prvkem akademie je hudba. Každá třída si vybrala jiný hudební styl a připravila si v jeho duchu vystoupení. Zároveň budeme promítat prezentaci třídy, tedy jejich fotky, videoukázky a hudbu. Od úterý 7. prosince zní naší školou každou velkou přestávku ze školního rozhlasu jeden ze zvolených hudebních žánrů, a tak si všichni připomenou dnešní akademii. Probíhají však i další akce. Každá třída ze svých řad zvolila missáka a z těch se pak tajnou volbou vybral nejsympatičtější kluk navštěvující gymnázium. Studenti také vyplnili anketu o spokojenosti s výběrem školy i oblíbenosti televizního seriálu Přátelé.

Přečíst celý článek


Studenti potěšili pacienty v nemocnicích

21.12.2004

V prosinci 2004 se skupinka studentů z Gymnázia Karla Čapka v čele s pí. prof. Bendovou a Raškovou vydala s kytarami a jinými nástroji do nemocnic v Příbrami a Praze-Motole, aby před Vánocemi potěšili zdejší pacienty. Zahráli a zazpívali známé vánoční koledy a jiné oblíbené písně, ke kterým se mnohdy přidali i nemocní. Na dětských odděleních pak rozdávali i menší dárečky, koupené z vybraných peněz nebo přinesené jinými studenty z domova.

Toto „předvánoční putování" uskutečnili studenti již třetím rokem a faktem je, že počet těch, kteří se na něm podílejí, stále roste. Jen letos čítala skupinka 17 studentů z různých tříd. Je dobře, že se najdou lidé, kteří umí v předvánočním čase potěšit druhé. Mnozí pacienti totiž stráví Vánoce v nemocnici, a tak se nemůžeme divit, že se někdy setkáváme i se slzami. Vědomí, že snad někoho alespoň na chvíli zbavili smutných myšlenek nebo někomu zpříjemnili část dne, bylo tou nejhezčí odměnou pro všechny studenty.

Přečíst celý článek


Lovci mamutů z primy

17.12.2004

Prima v pátek 17. prosince uspořádala pravěký den. Studenti se náležitě ustrojili a postavili si ve třídě pravěká obydlí. Součástí dnu byl i lov a pečení mamuta (kresleného) a výroba kultovní Věstonické Venuše.


Videokonference

14.12.2004

V úterý 7. a 14. prosince 2004 se studenti kvinty našeho gymnázia zúčastnili videokonference, která probíhala mezi naší školou a Katedrou informačních technologií a technické výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Naši studenti za pomoci budoucích učitelů z fakulty ovládali prostřednictvím Internetu stavebnici umístěnou na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Veškerá komunikace probíhala prostřednictvím videomostu mezi Prahou a Dobříší. Robota postaveného z lega (systém Robolab) se nám povedlo opravdu rozpohybovat a ovládat (jezdil ve vymezené ohrádce, reagoval na nárazy, otáčel se, couval...). [video1, video2].

Přečíst celý článek


Den otevřených dveří

6.12.2004 V pondělí 6. prosince 2004 proběhl na naší škole Den otevřených dveří [leták]. Ve škole probíhaly vcelku zběsilé pokusy z chemie a fyziky, návštěvnící mohli navštívit PEKLO. K dispozici byly vzorové přijímací zkoušky z matematiky a jazyka českého, současní studenti školy zazpívali a zahráli, představili jsme mezinárodní projekty probíhající na škole, počítačovou učebnu a mnohem více. Nechyběl gurmánský zážitek - legendární langoše pana profesora Krátkého.

Mikulášský turnaj ve volejbale 2004

22.11.2004

Tradiční turnaj ve volejbale (letos proběhl už druhý ročník), pořádaný naší školou, vyhrálo družstvo ve složení: Martin Soukup (3.ročník), Jiří Vrba (septima), Eliška Brabencová (kvinta), Kamila Mášová (sexta), Eva Neudörflová (kvinta) a Veronika Vacková (septima).
Ve finále porazili v zápase hraném na dva vítězné sety družstvo vedené Martinem Bartáškem 2:1.


Středoškolské hry Příbram

16.11.2004

Družstvo volejbalistek z našeho gymnázia ve složení:

Brabencová H., Vacková V., Zápalová T., Zahradníčková I., Lundáková M. (všichni septima), Hejhalová K., Mášová K. (obě sexta), Fiřtová B., Drechlerová A. (obě kvinta) a Jandová A. (3. ročník)

se umístilo na pěkném 4. místě ve středoškolských hrách v Příbrami.


MEP - model evropského parlamentu

15.11.2004

Ve dnech 6.-12.11.2004 proběhla simulační hra evropského parlamentu, ve které studenti naší školy prezentovali vylosovanou zemi - Polsko. Projekt proběhl v holandském Hertogenboshi a podobně jako v EP probíhala veškerá komunikace v angličtině. Studenti byli ubytováni v hostitelských rodinách. Nejlépe hodnotili tradiční pohostinnost holanďanů a každodenní cestu do parlamentu na kole..


3. místo v okresním kole Dějepisné olympiády

13.11.2004

Na třetím místě se umístila se ziskem 120 bodů Tereza Berková z tercie. [Výsledková listina]


Imatrikulace 1. ročníku a primy

18.10.2004

V konírně dobříšského zámku se uskutečnil slavnostní zápis studentů Gymnázia Karla Čapka - takzvaná imatrikulace. Studenti složili slib na symbolický klíč od gymnázia, zapsali se do kroniky školy a byli ostužkováni. [Fotogalerie prima, fotogalerie 1. ročník].


Výměnný pobyt - Geldrop 2004

10.10.2004

Studenti sexty vyjeli na tradiční výměnný pobyt do holandského Geldropu. Fotografie naleznete ve fotogalerii.


Výtvarný projekt ITÁLIE 2004

30.9.2004

5. až 12. září se několik studentů naší školy společně se svými profesory zúčastnilo výtvarně-poznávacího zájezdu. Jejich cílem bylo objevování krás Itálie. Postupně navštívili zábavný park Mirabilandia, Ravennu, Florencii, Padovu i Benátky. Snímky naleznete ve fotogalerii.

V souvislosti se zájezdem do Itálie vytvořili studenti výtvarné práce. Ty byly vystaveny v respiriu školy při výstavě SCOULA PITTURA 2004. [Fotografie z vernisáže výstavy (29. září 2004)].


Agenda 21

20.9.2004

Studenti 2. ročníku přivítali kolegy z německého Weilburgu a společně pracovali na ekologickém projektu Agenda 21 (Agenda 21 je nástroj pro uplatnění principů udržitelného rozvoje na místní a regionální úrovni). Velká část projektu a měření proběhla ve Strži. Studenti navštívili i dvě ČOV - na Dobříši a Bubenči.


Konference projektu Comenius

4.6.2004

V pátek 4.6. proběhla v Památníku Karla Čapka ve Strži studentská konference s prezentací prací mezinárodního projektu Comenius. [Článek v Periskopu, Článek v Příbramském deníku, Stránky projektu Comenius].


Pochvalné uznání poroty

26.4.2004

za úspěšnou účast ve třetím ročníku výtvarné soutěže Svět očima básníka získaly: Petra Skálová a Aneta Jandová z 2. ročníku a Kristyna Láníková z kvinty. [Petra Skálová, Aneta Jandová, Kristyna Láníková].


2. místo v okresním kole pythagoriády

21.4.2004

Na druhém místě v kategorii Z6 se umístila Kristýna Kyšperská z primy. [Diplom].


1. místo v okresním kole pythagoriády

21.4.2004

Na prvním místě v kategorii Z7 se umístila Markéta Chytrá ze sekundy. [Diplom].


2. a 3. místo v okresním kole soutěže v programování

7.4.2004

Na druhé místo v kategorii I. obsadil Michal Řehout, třetí Štěpán Mácha, oba z kvarty. [Výsledková listina].


1. a 2. místo v okresním kole matematické olympiád

4.4.2004

Na prvním místě se v kategorii Z8 umístila Barbora Musilová, na druhém Magda Dudíková (obě z tercie). Na dalších místech se také umístili žáci naší školy. [Výsledková listina].


Studenti jeli do Polska s Karlem Čapkem

28.3.2004

Dvě studentky z kvinty Gymnázia Karla Čapka reprezentovaly školu i celý okres na konferenci projektu Comenius v polském Tczewu. [Článek Jakuba Blažka v Příbramském deníku, Stránky projektu Comenius].


2. místo v okresním kole olympiády v českém jazyce

17.3.2004

Na druhém místě v kategorii II. se umístil Pavel Pečený z oktávy. [Výsledková listina].


1. místo v okresním kole olympiády v českém jazyce

11.3.2004

Na prvním místě v kategorii I. se umístila Julie Vavryčuková z tercie. [Diplom].


3. místo v konverzační soutěži v anglickém jazyce

12.2.2004

Na třetím místě se umístil Karel Petržela z kvinty. [Výsledková listina okresního kola III. kategorie].


Spurensuche verbindet die Kulturen

24.1.2004

Článek o projektu Comenius, kterého se účastní i naše škola, v německých novinách. [Spurensuche verbindet die Kulturen]